پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
**** شماره حساب معاونت پژوهشي دانشگاه : بانك ملت به شماره: 2761900442 - با كد شناسه: 8929 - شماره شبا: IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42 ****
منو اصلی
 

صفحه اصلی<برنامه تور بازدید آموزشی< تور آموزشی بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

 

تور آموزشی بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران


برنامه آموزشی آشنایی با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در روز دو شنبه  مورخ 1396/05/16 باحضور 20 نفر از اعضای هیئت علمی و کارمندان دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گرفت.

در ابتدا جناب آقای جعفری، معاون مرکز کارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران ضمن خیر مقدم به مهمانان به معرفی پارک پرداختند. و سپس آقای یوسفی معاون مرکز رشد و توسعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به معرفی شرکت ها و فعالیت های آن ها پرداختند.

 

ایده تاسیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران توسط مدیریت وقت پردیس فنی در سال ۱۳۸۰ مطرح و اقدامات اولیه برای راه اندازی آن از همان زمان آغاز شد.

در اولین گام اجرایی مرکز رشد واحدهای فناوری در سال 1382 با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را آغاز کرد و پس از آن مرکز کارآفرینی با مصوبه هیات رئیسه دانشگاه تهران به مجموعه پارک ملحق شد.

هم زمان با اولین فراخوان پذیرش و استقرار واحدهای فناوری در مرکز رشد، فعالیت‌های پارک شکل جدی تری به خود گرفت و سرانجام در تیرماه 1384، دانشگاه تهران موافقت اصولی تاسیس پارک علم و فناوری را از وزارت متبوع دریافت نمود.

پس از آن فعالت‌های پارک وارد مراحل اجرایی شد که می توان تدوین و تصویب اساسنامه و ساختار سازمانی پارک و مراکز تابعه، شکل‌گیری ستاد و آغاز به کار شورای پارک، پذیرش و استقرار واحدهای فناور و تدوین برخی آئین نامه‌های داخلی را از اقدامات مهم صورت پذیرفته، دانست.

مراسم افتتاحیه پارک علم و فناوری در چهاردهم اسفندماه سال 1384با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد و فعالیت این مجموعه به طور رسمی اعلام شد.

مراکز پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

1.مرکز نوآوری و کارآفرینی ( پیش رشد- pre incubation)

مرکز کارآفرینی در سال 1381 در جهت اجرای آیین نامه کاراد (طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور) مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت، به منظور ارتقا و توسعه فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه تهران تاسیس شده است.

بسترسازی تولید ایده دارای بازار بالفعل با بالقوه و پرورش و تربیت دانشجویان در این مسیر، وظیفه ی مهم مرکز کارآفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است پارک علم و فناوری، طراحی و پیاده سازی زنجیره به هم پیوسته ای از ایده تا بازار را در دستور کار خود دارد.بر اساس سیاست های پارک، برگزاری برنامه های جوانه، رویش و شکوفایی، بر عهده مرکز کارآفرینی گذاشته شده است.

Ø      معرفی برنامه جوانه:پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برنامه جوانه را به عنوان موتور محرک حرکت دانشجویان به سمت پرورش تفکر کارآفرینی و خلاقیت و به منظور ایجاد جرقه های تولید ایده برای ایجاد و توسعه یک کسب و کار پایدار طراحی نموده است.

هدف اصلی این برنامه کمک به گسترش چارچوب های فکری دانشجویان، همکاری در فعالیت های فناورانه، افزایش مهارت و شکل گیری ایده های ایجاد کسب و کار بر پایه دانش کسب شده در حین تحصیل در دانشگاه است. پرورش ویژگی هایی نظیر خطرپذیری، آینده نگری، مهارت های رهبری و مهارت های تجاری، فرصت های کارآفرینی پیش روی دانشجویان را افزایش می دهد و آنان را به یک کارآفرین موفق تبدیل می کند. بخش های مختلف برنامه جوانه عبارتند از:

-         برگزاری مسابقات علمی دانشجویی

-         حمایت از برگزاری تورهای بازدید از صنعت

-         حمایت از فعالیت های کارآفرینانه انجمن ها و تشکل های دانشجویی

Ø      معرفی برنامه رویش: برنامه رویش با هدف کمک به دانشجویان برای طی موفقیت آمیز فرآیند اثبات مفهومی ایده طراحی شده است. در این برنامه اعتبار لازم برای اجرای فعالیت های ترویجی توسعه کسب و کار از یک سو و حمایت از فعالیت های تحقیقاتی مورد نیاز برای اثبات مفهومی ایده از سوی دیگر تخصیص می یابد. پذیرش برنامه رویش براساس معرفی تیم کاری در قالب هسته های دانشجویی و معرفی یک نفر به عنوان راهبر طرح انجام می شود.

Ø      معرفی برنامه شکوفایی: پارک علم و فناوری دانشگاه تهراندر راستای ایجاد آمادگی برای تاسیس شرکت، از هسته های فناور در قالب برنامه شکوفایی حمایت کرده و تسهیلاتی را به منظور تبدیل ایده های اعضای هیئت علمی دانشگاه تهران به نمونه محصول قابل ارائه به بازار در اختیار هسته های پذیرش شده قرار می دهد. اعتبارات این برنامه قابل هزینه کرد از طریق ارائه اسناد مالی براساس دستورالعمل های مربوطه خواهد بود. خروجی مورد انتظار این برنامه محصول مورد نظر و در نهایت تاسیس یک شرکت زایشی فناور است.

 

خدمات مرکز نوآوری و کارآفرینی:

Ø      اعتبار تحقیقاتی: این اعتبار صرفا برای تامین لوازم و پرداخت هزینه های تحقیقات تامین می شود و امکان استفاده آن برای هزینه های پرسنلی وجود ندارد.

اعتبار اثبات ایده

اعتبار تحقیقات بازار

اعتبار توسعه محصول

اعتبار مسابقات دانشجویی

اعتبار تور بازدید از صنعت

اعتبار حمایت از فعالیت های فناورانه دانشجویان

Ø      اعتبار آموزش: این اعتبار برای شرکت صاحبان ایده در جلسات آموزشی تهیه طرح تجاری و نشست های مشابه پیش بینی شده است.

        2. مرکز رشد و توسعه ( Incubation&Incubation)

مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1382 تاسیس و فعالیت رسمی خود را در سال 1383 آغاز نمود. ماموریت این مرکز کمک به تکمیل زنجیره ایده تا محصولات و خدمات شرکت های نوپا می باشد.

ورودی مرحله رشد شرکت های نوپا هستند که یا دوره شکوفایی را با موفقیت خاتمه داده اند و یا مستقلا در این دوره پذیرش می شوند. خروجی این دوره شرکت دارای محصول است که در بازار فعالیت می کند. هم اکنون بیش از 40 شرکت رشدی در مرکز رشد پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر می باشند.

در مرکز توسعه شرکت های توسعه یافته پذیرش می شوند تا ضمن برخورداری از تسهیلات و امکانات پارک از همکاری سرمایه های انسانی و واحدهای فناور مستقر در پارک در انجام فعالیت های خود استفاده نمایند. هم اکنون بیش از 80 شرکت توسعه ای در این مرکز مستقر می باشند.

خدمات مرکز رشد و توسعه:

Ø      خدمات اداری ( فضا و تجهیزات اداری، سالن جلسات، سالن کنفرانس و...)

Ø      خدمات پشتیبانی (تلفن، اینترنت، پارکینگ و...)

Ø      خدمات مشاوره ای موفقیت شرکت ها (مالی، حقوقی، فنی، عارضه یابی و...)

Ø      اعتبار خدماتی (اسکان و تجهیزات، مدیریتی، تجاری سازی)

Ø      اعتبار تحقیقاتی (خرید مواد و تجهیزات مصرفی مورد نیاز مرتبط با ایده محوری)

Ø      کمک به استفاده از شبکه کتابخانه و آزمایشگاه های دانشگاه تهران