پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
**** شماره حساب معاونت پژوهشي دانشگاه : بانك ملت به شماره: 2761900442 - با كد شناسه: 8929 - شماره شبا: IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42 ****
منو اصلی
 
صفحه اصلی<برنامه تور بازدید آموزشی<تور آموزشی بازدید از مرکز رشد فناوری فرآورده های دارویی


تور آموزشی بازدید از مرکز رشد فناوری فراورده های دارویی انجام گرفت
بازدید از مرکز رشد فناوری فرآورده های دارویی باحضور آقای دکتر اکبری ساری رئیس دانشکده بهداشت ، آقای دکتر منظم مدیر دفتر همکاری دانشگاه، صنعت و جامعه دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از اساتید، محققین و اعضای هیئت علمی انجام گرفت.

گزارش عملکرد مرکز رشد توسط آقای دکتر خوئی ( مدیر مرکز رشد فناوری فرآورده های دارویی)

مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1383 به منظور پوشش و استقرار شرکت های فعال در زمینه های دارویی و تشخیصی تاسیس شد. دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال ها قبل دارای فضایی به نام بخش دارویی دانشگاه بوده و در راستای اهداف انکوباتورها فعالیت نموده است. مرکز رشد واحدهای فناوری فرآورده های دارویی این دانشگاه دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بالقوه و بالفعل مناسبی جهت پذیرش واحدهای فن آوری دارویی می باشد.

از آنجا که دانش داروسازی نیز همانند سایر علوم در مسیر رشد و توسعه قرارداد و بدلیل جایگاه و اهمیتی که دارو در سلامت جامعه و بهبود شاخص های زندگی سالم و همچنین در اقتصاد جهان داشته و همواره یکی از سه کالای اول در تجارت جهانی بوده است، مرکز رشد واحدهای فن آوری فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران مهمترین استراتژی خود را پذیرش و استقرار واحدهایی مشخص نموده است که در زمینه های گوناگون فن آوری دارویی و تشخیص بیماری ها منطبق با علوم روز و اهداف پیش بینی شده در سند چشم انداز بیست ساله کشور فعالیت نموده است.

فضای اتاق تمیز ساخته شده و در حال بهره برداری 1678متر مربع، اتاق تمیز در حال ساخت 880 متر مربع، سایر فضاها از جمله فضای اداری، آزمایشگاهی، سردخانه و انبار 1189 متر مربع می باشد. تعداد واحدهای فناور استقرار یافته، واحدهای فناور جدید استقرار یافته، واحدهای فناور خارج شده موفق به ترتیب 9، 2 و 1 می باشد. تعداد کل محصولات 47، تعداد محصولات جدید 10، تعداد محصولات ساخته شده در حجم آزمایشگاهی و نمونه 2، تعداد محصولات ساخته شده در مرحله نیمه صنعتی 2 و تعداد محصولات تجاری شده 8 عدد می باشد.

 

شرکت های مستقر در مرکز رشد

نام شرکت                                                             نام مدیر عامل

شرکت سامان داروی هشتم                                                    مهندس مجید طبسی

شرکت فنآوران دارویی پارسیان                                              دکتر لقمان فیروزپور

شرکت هوبردارو گستر                                                        دکتر شادی یوسفیان

شرکت نوآوران دارویی کیمیا                                                 دکتر اسمعیل موذنی

شرکت نیکان طب کیمیا                                                       دکتر هادی اسماعیلی

شرکت آراسل زیست دارو                                                   دکتر محمد روشن

شرکت فرادارو فن آور                                                       دکتر محمد محمدی

شرکت نانوفنآوران دارویی الوند                                            دکتر نیما سپهری

شرکت زیست دارو دانش                                                    زهرا گیوه چی

شرکت آسیا پادتن                                                             دکتر عبدالحسین روح الامینی

شرکت پارس پادتن                                                           دکتر علیرضا وطن آرا

 

 

بازدید از بعضی شرکت های مستقر در مرکز رشد

 

شرکت آسیا پادتن: ساخت اتاق تمیز شرکت آسیاپادتن در مراحل پایانی می باشد و به زودی با عرضه تعدادی از مونوکلونال آنتی بادی های پرمصرف دنیا از جمله مهارکننده های TNF-α انسانی و اولین دارو به نام آدالی مومب وارد بازار دارویی کشور خواهد شد.

 

شرکت هوبر دارو گستر: شرکت هوبر دارو گستر با هدف تولید مواد اولیه داروهای پپتیدی تأسیس شد. ساخت اتاق تمیز در سال 94 آغاز شد و در مهرماه ۱۳۹۵ با دریافت گواهی GMP از سازمان غذا و دارو شروع به فعالیت نمود. هم اکنون اولین محصول شرکت (گلاتیرامر استات) وارد بازار دارویی کشور شده است.

 

شرکت نوآوران دارویی کیمیا: شرکت نوآوران دارویی کیمیا در سال 1394 و با هدف تولید داروهای خوراکی پرخطر ساخت کلین روم در مرکز رشد را آغاز نمود. هم اکنون ساخت سایت تولیدی شرکت به پایان رسیده و شرکت در حال اخذ مجوزهای لازم جهت ورود به بازار می باشد.

 

شرکت آراسل زیست دارو: توسط جمعی از اعضای هیات علمی در سال ۱۳۹۵ در مرکز رشد مستقر گردید که با اتمام مراحل بازسازی سایت تولید این شرکت ساخت اولین محصول از دسته آنتی بادی های مونوکلونال را آغاز خواهد نمود.

 

شرکت فرادارو: توسط جمعی از اعضای هیات علمی در سال ۱۳۹۵ در مرکز رشد مستقر گردید که با اتمام مراحل ساخت سایت تولید این شرکت ساخت اولین محصول از دسته پروبیوتیک ها را آغاز خواهد نمود.

 

شرکت نانو فناوران دارویی الوند: شرکت داروسازی نانوفناوران دارویی الوند با نام تجاری نانوالوند در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت دانش بنیان در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع به فعالیت نمود. این شرکت با بهره گیری کادری متخصص تلاش دارد تا فرآورده های دارویی با فناوری پیشرفته را به بازار دارویی کشورمان عرضه نماید. پس از انجام مراحل اولیه طراحی سایت تولید و جلب موافقت از سازمان های مربوطه این شرکت از اسفند ماه ۱۳۹۱ مرحله تازه ای از فعالیت خود را برای فرمولاسیون و تولید این گونه فرآورده ها آغاز نموده است.

هم اکنون در این شرکت، ۳ متخصص فارماسیوتیکس (داروسازی صنعتی)، یک متخصص شیمی دارویی، ۵ دستیار تخصصی فارماسیوتیکس، ۲ داروساز و یک کارشناس ارشد شیمی به همراه کادر فنی و مهندسی با تجربه مشغول به فعالیت هستند. کادر متخصصان دارویی این شرکت همگی از دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

تعداد محصول تولیدی این شرکت، 41 عدد می باشد.