پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
**** شماره حساب معاونت پژوهشي دانشگاه : بانك ملت به شماره: 2761900442 - با كد شناسه: 8929 - شماره شبا: IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42 ****
منو اصلی
 
 صفحه اصلي > لیست مصاحبه<خانم حمیده حسن زاده تلوکی

- در بخش مسابقه دانشجویی دومین همایش و فن بازار ملی سلامت که در تاریخ 17آبان95 برگزار شد، 100نفر از دانشجویان در حوزه پایان نامه، پروتوتایپ، پتنت و طرح و ایده نوآورانه از کل دانشگاههای علوم پزشکی کشور و همچنین دانشگاه های برتر وزارت علوم ثبت نام کرده بودند،  که از میان آنها 12نفر( 2پتنت، 3 پروتوتایپ، 3پایان نامه، 4طرح و ایده نوآورانه) در این حوزه برگزیده اعلام شدند. دفتر همکاری دانشگاه، صنعت و جامعه دانشگاه علوم پزشکی تهران بمنظور تشویق و ترغیب دانشجویان عزیز به انجام طرح های کاربردی با بهره گیری تجربه دانشجویان موفق در حوزه فناوری و آشنایی بیشتر با این عزیزان اقدام به مصاحبه با دانشجویان برگزیده نمود، که به تناوب به اطلاع خواهد رسید. در ادامه گفتگوی انجام شده با خانم حمیده حسن زاده تلوکی را ملاحظه می فرمایید.

- خانم حمیده حسن زاده تلوکی فارغ التحصیل رشته مامایی در مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل می باشد. وی پس از گذراندن دوسال طرح در بیمارستان رازی قائم‎شهر و شش ماه کار در بیمارستان شفا بابلسر، هم‌اکنون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران (شبکه بهداشت شهرستان قائمشهر) با سابقه کاری 10 سال مشغول به کار می باشد و همچنین در حال حاضر در مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت آموزشی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد  ساری مشغول به تحصیل می باشد.

- در بخش دانشجویی دومین همایش و فن بازار ملی سلامت، نمونه اولیه ( پروتوتایپ) ایشان با عنوان"دستگاه اندازه گیری میزان گشودگی دهانه رحم " برگزیده شده و مورد تقدیر قرار گرفت. وی در این گفتگو به این موضوع اشاره کرد که: همیشه از دوران دانشجویی با فراگرفتن مامایی سؤال‌های بسیاری در این حوزه در ذهنم به وجود می‏آمد و یکی از این سؤال‌ها این بود که "آیا ممکن است اندازه‎گیری دهانه رحم را دقیق‎تر انجام داد و از حالت احساسی به حالت عینی نشان داد یا به بیان بهتر این‌که چگونه می‎شود میزان گشودگی دهانه رحم را در زمان نزدیک به زایمان دقیق‎تر اندازه گرفت؟"

- وی در توضیح این طرح بیان کرد: این دستگاه در زمینه زنان و زایمان بوده و برای اندازه‎گیری میزان گشودگی دهانه رحم در زمان زایمان قابل استفاده است. در خصوص این طرح باید گفت که دو هدف اولویت داشت، یکی اینکه دستگاهی ساخته شود که با بدن بیمار در تماس نباشد و دیگر اینکه این اندازه‎گیری دقیق و تکرارپذیر باشد که هر دو هدف در این دستگاه محقق شد به طوری که این دستگاه در زمان استفاده با بدن بیمار در تماس نبوده و اندازه‎گیری را به صورت دقیق و تکرارپذیر ممکن می‎سازد.

- همچنین در ادامه افزود: همانطور که می‎دانیم یکی از اهداف مهم طرح تحول نظام سلامت کشور با اولویت قرار دادن ارتقاء سلامت و در چارچوب سیاست‎های کلی جمعیت (طرح افزایش جمعیت) تحت عنوان زایمان طبیعی رایگان و مسائلی در این ارتباط بوده است. لازم به ذکر است که یکی از فاکتورهای مهم برای زایمان طبیعی در زمان زایمان اندازه‎گیری میزان گشودگی دهانه رحم است و ازآنجاکه این دستگاه در پیشبرد اهداف نظام سلامت که افزایش جمعیت به همراه ترویج زایمان طبیعی است، بسیار مفید و کاربردی میباشد. همچنین شایان توجه است وجود این دستگاه در حوزه آموزشی برای آشنایی دانشجویان رشته مامایی و پزشکی در دوران تحصیل با مقیاس دقیق اندازهگیری و درک بهتر، در راستای پیشبرد علم مامایی نیز بسیار مفید میباشد.

- خانم حسن زاده در ادامه بیان کرد: در حال حاضر کشور در حال آماده شدن برای شروع کسب‌وکارهای دانش‎بنیان است و در حال بهبود شرایط و بهتر شدن در این حوزه است. موانع و مشکلات پیش رو در این طرح نیز از این دست بودند که برای مثال به طور خاص می‎توان به حمایت در بخش تأمین منابع مالی و سرمایه‎گذاری جهت نمونه‌سازی و ارتقای محصول، تست و تولید آن اشاره کرد.

- از پارامترهای مهم برای رسیدن به هر هدفی توکل به خداوند، داشتن اعتمادبه‌نفس، امید به دستیابی به نتیجه مطلوب، تلاش در آن زمینه و داشتن تیمی کارا و همسو با هم است. قرارگیری در یک تیم خوب می‎تواند بسیاری از موانع و ناامیدیهای روحی پیش رو را هضم کرده و با انرژی بخشی موجب هم‎افزایی افراد در گروه شود. کارگروهی و هم‌فکری مهم‎ترین عامل رسیدن به  موفقیت در این طرح بوده است. تیمی که روی این طرح کار میکرد متشکل از سه ماما و یک مهندس مکانیک (اعضای تیم: ماما حمیده حسن‎زاده تلوکی، ماما مریم نیک پور، ماما مژگان فیروز بخت و مهندس محمدرضا حسن‎زاده تلوکی) بود. از آنجایی که تنها همکار مهندس این طرح که کار طراحی مهندسی و ساخت را به عهده داشت برادرشان بودند و چون همیشه در دسترس بودند انجام این طرح هزینه زیادی نداشت و برای ساخت نمونه اولیه مقرون به صرفه بود و این پروتوتایپ با حداقل هزینه ارائه شد.

ایشان اظهار کرد: برای دستیابی به محصولی مفید برای جامعه که از یک ایده نشئت گرفته است لازم است دانشگاه‎ها و سازمان‎های مربوطه در زمان درست و به موقع حمایت‎های لازم را ارائه دهند. برای مثال جهت ارتقای این طرح و هرچه زودتر کاربردی‎تر کردن آن‌که ارزش‌افزوده بالایی نیز دارد لازم است تا هر چه سریع‎تر حمایت‎هایی در زمینه منابع مالی و تسهیلات مربوط به تولید و اخذ مجوز‎های لازم از سوی دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت پذیرد.

این طرح از ابتدا در بخش تحقیق و توسعه شرکت دانشبنیان هوشمان پویش ناب مستقر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی بابل به مدیریت عاملی مهندس محمدرضا حسن‎زاده تلوکی، طراحی و ساخته شد و به ثبت رسید. این طرح در بخش زایمان طبیعی که در راستای پیشبرد اهداف نظام سلامت و افزایش جمعیت است و همچنین برای دوره‎های آموزشی و پیشبرد علم مامایی بسیار مفید است، زیرا دانشجویان مامایی و پزشکی در دوران تحصیل به کمک این دستگاه با مقیاس دقیق اندازه‎گیری میزان گشودگی دهانه رحم آشنا می‎شوند.

وی بیان نمود: برای تجاری‎سازی این طرح لازم است تا حمایت‎های لازم برای این شرکت در خصوص تجاری‎سازی این طرح (مانند تأمین هزینه خرید تجهیزات لازم و تهیه مجوز‎های مربوطه) صورت پذیرد.

خانم حسن زاده خانواده اش را مشوق اصلی انجام طرح خود دانست و توصیه شان به دانشجویان این بود که: اگر دوست دارند در این مسیر گام بردارند، مطالبی که در کتاب‎ها مطالعه می‎کنند را به بوته عمل بگذارند و از خود پرسش‎های متناظر و درست بپرسند، زیرا مغز برای پرسش‎ها همیشه به دنبال پاسخ است و همچنین تنها با عمل کردن می‏توان به درک بهتر در موضوعی رسید و این فرایند مغز را خلاق‎تر می‎کند. با خلاق کردن مغز می‎توان بسیاری از راههای رسیدن به پاسخ پرسشها را یافت و از بین آن‎ها بهترین را برگزید و به آن عمل کرد. این عمل می‎تواند بسیار مؤثرتر و مفیدتر برای خود فرد و جامعه باشد.

و در پایان اظهار کرد: خوشحالم از این‌که به لطف خدای بزرگ که همیشه شامل حال من بوده و به کمک و پشتیبانی خانواده‎ام که همیشه همراهم هستند، توانستم پاسخ یکی از سؤال‌هایی که در ذهنم بود را به صورت یک محصول کاربردی و مفید تبدیل کنم تا خدمتی به هم‌وطنان و جامعهام کرده باشم.

-     دانشگاه براین باور است که تشویق محققین و شناسایی و حمایت از استعدادهای درخشان گامی سودمند در راستای پویایی بیشتر تحقیقات کاربردی و محصول محور در دانشگاه است و موجبات پیشرفت و خودکفایی کشور را فراهم می‌نماید بنابراین دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1394 به منظور توسعه و ترویج فرهنگ فناوری و حمایت از طرح‌های فناورانه روز 20 آبان که مصادف با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه است، را به عنوان «روز فناوری سلامت» اعلام نموده است و بر همین اساس اولین همایش فناوری سلامت در آبان سال 94 به همراه نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور بزرگداشت مقام پژوهشگران و فناوران برتر در حوزه‌های گوناگون علوم پزشکی و شناسائی و معرفی آخرین و برترین دستاوردهای فناورانه و نوآوری‌ها در این عرصه برگزار گردید. در سال 95 در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری برای اقدام و عمل جهت تحقق هر چه بیشتر اقتصاد مقاومتی و با رویکرد حمایت از توانمندی‌ها و تولیدات دانش بنیان داخلی و ایجاد فضایی مطلوب برای فناوران حوزه علوم پزشکی کشور، مقرر شد روز فناوری سلامت بصورت ملی برگزار و " دومین همایش و فن بازار ملی سلامت" و با محوریت دانشگاه علوم پزشکی تهران ذیل دفتر همکاری دانشگاه صنعت و جامعه   و با شعار دانشگاه فناور، محور اقتصاد دانش بنیان برگزار گردد.  از ویژگی های این برنامه اضافه شدن بخش دانشجویی که همایش بود که انشالله با هماهنگی مرکز رشد استعدادهای درخشان دانشگاه و همچنین سایر نهادهای دانشجویی و نظرات سازنده دانشجویان عزیز بتوانیم در سالهای آتی حضور پررنگ تر دانشجویان راشاهد باشیم. قطعا نقطه نظرات سازنده و پشنهادات همه دانشگاهیان از جمله دانشجویان عزیز همواره مورد استقبال قرار می گیرد.

-        دفتر همکاری دانشگاه، صنعت و جامعه :

-         آدرس: بلوار کشاورز ، نبش خیابان قدس ، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ، طبقه ششم ، اتاق 606

-          شماره تماس: 81633645

-          دورنگار: 81633642

-         تارنما: http://sicon2.tums.ac.ir

-         دفتر گروه تجاری سازی:

-         آدرس: تهران ، خیابان ایتالیا ، حد فاصل خیابان قدس و وصال شیرازی ، پلاک 41

-        کدپستی: 1417755354

-         شماره تماس: 88392176 ، 88392549