پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
**** شماره حساب معاونت پژوهشي دانشگاه : بانك ملت به شماره: 2761900442 - با كد شناسه: 8929 - شماره شبا: IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42 ****
منو اصلی
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزیدگان دومین همایش و فن بازار ملی سلامت

گفت‌وگو با محمدابراهیم روان‌بخش، دانشجوی برگزیده در دومین همایش و فن بازار ملی سلامت

در بخش مسابقه دانشجویی دومین همایش و فن بازار ملی سلامت که 17 آبان 95 برگزار شد، 100 دانشجو در حوزه پایان‌نامه، پروتوتایپ، پتنت و طرح و ایده نوآورانه از سراسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و همچنین دانشگاه‌های برتر وزارت علوم ثبت‌نام کردند که از میان آنها 12 نفر (2 پتنت، 3 پروتوتایپ، 3 پایان‌نامه، 4 طرح و ایده نوآورانه) به‌عنوان برگزیده معرفی شدند. دفتر همکاری دانشگاه، صنعت و جامعه دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور تشویق و ترغیب دانشجویان عزیز به انجام طرح‌های کاربردی با بهره‌گیری از تجربه دانشجویان موفق در حوزه فناوری و آشنایی بیشتر با این عزیزان اقدام به مصاحبه با دانشجویان برگزیده کرد که چند مصاحبه پیش‌ازاین در سایت دانشگاه منتشر شد. در این مصاحبه با آقای محمدابراهیم روان‌بخش به گفت‌وگو نشستیم.

محمدابراهیم روان‌بخش در توضیح طرح خود گفت: گوشی پزشکی قابل‌تبدیل است که قسمت سر گوشی قابلیت تغییر دارد و از این طریق این امکان را به پزشک می‌دهد که با توجه به بیمار و جثه او گوشی را تغییر داده و کیفیت صدا را تنظیم می‌کند.

روان‌بخش با اشاره به دلایل انتخاب این موضوع گفت: هنگامی‌که در بخش اطفال موقع معاینه مریض با مشکل قلبی با گوشی پزشکی خودم که مخصوص افراد بزرگسال بود، در حال سمع بودم که محل سوفل را پیدا کنم ولی در تمام کانون‌های سمع قلب و قفسه سینه سوفل شنیده می‌شد و افتراق آن برایم سخت بود که موضوع را از استاد سؤال کردم. ایشان مرا راهنمایی کردند و گوشی پزشکی اطفال را که دیافراگم آن کوچک‌تر بود به من دادند. در این لحظه به این نتیجه رسیدم که اگر بتوان سطح دیافراگم را تغییر داد این مشکل حل خواهد شد و با یک گوشی می‌توان همه را با دقت سمع کرد. پس شروع به جست‌وجو کردم تا اینکه طرح را نهایی کردم.

وی افزود: این گوشی باعث افزایش دقت در سمع، کاهش هزینه تحمیل‌شده به پزشک و مراکز درمانی می‌شود. چون یک گوشی تمامی نیازها را برآورده می‌کند و مهم‌تر از آن این است که دقت آن قابل تنظیم است و باعث تشخیص بهتر پزشک می‌شود. درنتیجه می‌تواند نقش مهمی در نظام سلامت ایفا کند.

او مشکلاتش در مسیر انجام طرح خود را اینگونه بیان کرد: برای جست‌وجو و طراحی به‌خصوص تهیه لوازم اولیه ازنظر مالی حمایتی نداشتم و این خود مانعی در انجام طرحم بود. درصورتی‌که امکانات و حمایت‌های دانشگاه و کشور وجود داشته باشد طرح‌ها و ایده‌های دیگری را خواهم داد که در نظام سلامت کشور اثربخش باشد.

روان‌بخش افزود: در حال حاضر در حال ثبت شرکت دانش‌بنیان هستم که البته مقدمات کار و ثبت اولیه شرکت انجام شده است و درحال پیگیری مراحل بعدی هستم.

او عامل اصلی موفقیت خود را لطف خداوند و خانواده و دوستانش را مشوق خود دانست.

وی در ادامه انتظارات خود را بیان کرد و گفت: من از دانشگاه و کشور انتظار دارم که افرادی که طرح و ایده نو دارند را موردحمایت قرار دهند و آن‌ها را به ارائه ایده‌های نو و فناورانه که می‌تواند در پیشرفت کشور نقش داشته باشد تشویق کنند.
روان‌بخش در پایان سخنان خود به دانشجویان توصیه کرد که هیچ‌گاه ناامید نشوند، هر مشکلی پیش آمد راه‌حل ارائه بدهند نه اینکه مسئله را پاک کنند و این را بدانیم که همه می‌توانیم.

دانشگاه براین باور است که با تشویق محققان و شناسایی و حمایت از استعدادهای درخشان گامی سودمند در راستای پویایی بیشتر تحقیقات کاربردی و محصول محور در دانشگاه بردارد و موجبات پیشرفت و خودکفایی کشور را فراهم نماید؛ بنابراین دانشگاه علوم پزشکی تهران از سال 1394 به‌منظور توسعه و ترویج فرهنگ فناوری و حمایت از طرح‌های فن آورانه روز 20 آبان که مصادف با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه است را به‌عنوان «روز فناوری سلامت» اعلام کرده است و بر همین اساس اولین همایش فناوری سلامت در آبان سال 94 به همراه نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور بزرگداشت مقام پژوهشگران و فن‌آوران برتر در حوزه‌های گوناگون علوم پزشکی و شناسایی و معرفی آخرین و برترین دستاوردهای فن آورانه و نوآوری‌ها در این عرصه برگزار شد.

در سال 95 نیز در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری جهت تحقق هر چه بیشتر اقتصاد مقاومتی و با رویکرد حمایت از توانمندی‌ها و تولیدات دانش‌بنیان داخلی و ایجاد فضایی مطلوب برای فن‌آوران حوزه علوم پزشکی کشور، مقرر شد روز فناوری سلامت به‌صورت ملی برگزار شود و «دومین همایش و فن بازار ملی سلامت» با محوریت دانشگاه علوم پزشکی تهران ذیل دفتر همکاری دانشگاه صنعت و جامعه و با شعار دانشگاه فناور، محور اقتصاد دانش‌بنیان برگزار شد.

از ویژگی‌های این برنامه اضافه شدن بخش دانشجویی به همایش بود که ان‌شاءالله با هماهنگی مرکز رشد استعدادهای درخشان دانشگاه و همچنین سایر نهادهای دانشجویی و نظرات سازنده دانشجویان عزیز در سال‌های آینده شاهد حضور پررنگ‌تر دانشجویان باشیم. همواره نقطه نظرات سازنده و پیشنهادهای دانشگاهیان ازجمله دانشجویان عزیز مورد استقبال قرار می‌گیرد.


١٥:١٧ - شنبه ١٨ تير ١٣٩٦    /    عدد : ٦٩٥٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٦