کد خبر: ٩٨١٢٤/ ١٣:٢٠ - سه شنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 2176
چاپ
ارسال به دوست
مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی
بازدید معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی
مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در مراسم افتتاحیه فاز اول پروژه مرکز جامع سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، حضور داشت.

گالری عکس

 به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در مراسم افتتاحیه فاز اول پروژه مرکز جامع سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، که روز یکشنبه 20 بهمن سال 98 با حضور دکتر  سورنا ستاری  معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر عباسعلی کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر محمدعلی صحرائیان، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه و دیگر معاونان و مسئولان دانشگاه و مرکز جامع  برگزار شد، شرکت داشت.

دکتر مریم نوری زاده، مسئول مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی خونساز مستقر در مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی در این دیدار توضیح مختصری در خصوص فعالیتهای این مرکز به بازدیدکنندگان ارائه داد و در ادامه در مصاحبه اختصاصی با روابط عمومی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی گفت: مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی فعالیت خود را از سال 94 آغاز کرد و تلاش برای ارتقای بانک HLA را با برگزاری دو پویش اهدای سلولهای بنیادی، یکی در دانشکده داروسازی و با همکاری جمعیت قطره (در سال 94) و دیگری در دانشکده پزشکی  و با همکاری جمعیت خیریه کیش مهر ( در سال 98) و همچنین تهیه بروشور و پوسترهای اطلاع رسانی، ادامه داد.

وی اضافه کرد:  این مرکز یکی از مراکز فعال عضو شبکه ملی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی خونساز ایران است و  شبکه ملی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی خونساز ایران، از سال ۱۳۹۴ به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت با هدف تجمیع اطلاعات اهداکنندگان کل کشور و تسهیل کار بیماران با ریاست شخص وزیر تاسیس شد، این شبکه هم‌اکنون ۱۶ مرکز پذیره نویسی شامل ۳ بانک خون بندناف و ۱۳ مرکز پذیره نویسی اهدای سلول بزرگسال و بیش از ۸۳ هزار اهداکننده دارد که از این تعداد ، حدود ۲۵۰۰۰ اهداکننده خون بندناف و ۵۸۰۰۰ نفر اهداکننده بزرگسال هستند.

 دکتر نوری زاده ادامه داد: شرکت در مراسم افتتاحیه فاز اول پروژه مرکز جامع سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی دانشگاه علوم پزشکی تهران و استقرار تیم پذیره نویسی برای ثبت داوطلبان و دریافت نمونه  خون از آنها در این مرکز،  از دیگر افتخارات مرکز پذیره نویسی مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی است.

 مسئول مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی خونساز مستقر در مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی وظایف  این مرکز را به شرح زیر بیان کرد:

  1. انجام خدمات مشاوره، ارائه پرسشنامه و رضایت نامه اخلاقی و دریافت نمونه خون از داوطلبین برای انجام HLA Typing
  2. در صورت لزوم همکاری با خیرین در برگزاری پویش های جذب اهدا کنندگان سلولهای بنیادی زیر نظر شبکه ملی
  3. محرمانه نگهداشتن اطلاعات داوطلبان و ثبت مشخصات اهدا کنندگان سلولهای بنیادی در شبکه ملی
  4. دریافت 3 تا 5 سی سی نمونه خون EDTA برای انجام HLA Typing: (در حال حاضر این آزمایش صرفا' برای بیمار و اهدا کنندگان خویشاوند ایشان انجام می شود و انجام تست برای نمونه های مربوط به اهدا کنندگان غیرخویشاوند منوط به تامین بودجه قابل توجه از وزارت بهداشت است)
  5. ارتباط نزدیک و مستقیم با شبکه ملی برای دریافت درخواست شبکه مبنی بر یافتن اهدا کننده بانک HLA مرکز IAARI و تماس با اهدا کننده برای مراجعه به آزمایشگاه برای  اهدای نمونه خون برای بررسی مجدد HLA
  6. ثبت داوطلبان خویشاوند یا غیرخویشاوند بیماران که آزمایش HLA Typing را دردست دارند با تکمیل پرسشنامه و رضایت نامه اخلاقی
  7. امکان جستجوی بانکهای HLA سراسر کشور که عضو شبکه ملی است، برای مراجعه کنندگان به مرکز پذیره نویسی یا درمانگاه HLA matching
  8. ارائه گزارش به شبکه ملی از نظر تعداد داوطلبان ثبت شده با یا بدون داشتن HLA
  9. تهیه بروشور آموزشی برای داوطلبان اهدا کننده سلولهای بنیادی و بیماران دریافت کننده پیوند

 وی در پایان زهرا آریج را به عنوان کارشناس ثبت اطلاعات و الهام فیض آبادی را کارشناس آزمایشگاه HLA Typing، این مرکز معرفی کرد و گفت:  علاقه مندان می توانند برای اهدای خون یا کسب اطلاعات بیشتر به آدرس: تهران، انتهای بلوار کشاورز، خیابان دکتر محمد قریب، مرکز طبی کودکان، ساختمان شماره 3، طبقه پنجم، مرکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلولهای بنیادی خونساز مراجعه یا با شماره تلفن 66907415 تماس بگیرند.

عکس و خبر: الناز واحدی

انتهای پیام / *
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج




سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
#